Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svátky v Laosu

Svátků v Laosu je mnoho pojdme se na některé podívat .

Svátky v LaosuVětšinou  jsou budhistické nebo se odkazují na slizeň rýže či jiných zemědělských plodin . Najdeme zde některé přejmuté ze západu . 

 

Pro rok 2020 :

Leden -

1.1 štastný nový rok - Je svátek který je převzatý ze západu , čimž to funguje uplně stejně jako u nás 

25.1 Čínský a Vietnamský nový rok - Slaví se hlavně ve větších městech jako je Vientiane , Pakse , Savannankhet nebo Luang Prabangu . Je to obdoba našeho nového roku

Ůnor -

9-10.2 Magha Puja – koná se za úplňku ve třetím lunárním měsíci. Vzpomínka na projev Buddhy k 1250 osvíceným mnichům . Je vždy o úplňku ve třetím lunárním měsíci. 

Duben -

13-15 .4 Laosky nový rok ( Lao new year ) SOKRAM (laosky sok di pai mai)- Tento hlavní svátek zde slaví každý , Po většinou jen v rodinem kruhu . Skoro všechny obchody a restaurace jsou zavřené . Na tento svátek se vztahuje několik tradic . Ve vetších městech se pořádaji průvody , Aranžuji květiny k úctě buddhovi , spívají a tančí se tradiční zvyky  . Během teto doby Laosané udělují svobodu svým zvířatum a spousta jiného ovšem nejzajímavější je asi očista vodou kdy u každého baraku uvidite bazény či nádrze s vodou a kohokoliv kdo projde okolo polijí vodou . Všude je opravdu živo doporučuji si před odchodem z hotelu ci penzionu si všechny osobní věci opatřit igelitem či jiným nepropustným materiálem .

Květen - 

1.5 Svátek práce - Klasický svátek práce jako kdekoliv jinde . 

7.5 Visakha Puja - Budhistický svátek - je považován za den Buddhova zrození

13-15.5 Pii Mai - květen je úředním státním svátkem - lunární Nový rok. V celé zemi se začne uklízet a začnou oslavy

Červen -

1.6 Dětský den - Je uřední svátek jako všude ve světě 

Červenec -

5.7 Khao Phansaa- budhistický svátek kdy mniši nesmí odejít ze svého kláštera , okolní obyvatelé jím ráno nosí misky s obětinami (jídlo , pití aj .) . Během teto doby se v okolí pořádají bubnovací soutěze 

20.7 žensky den - je úřední svátek jako všude ve světě 

Říjen -

1.10 Boun Ok Phansa - Je úřední svátek který ohlašuje ukončení tříměsíční očisty (ukončení období dešťu . V tuto dobu se také porádají zavody dračích lodí na Mekongu . Protože brzy přestane stoupat hladina řek .

31.10 That Luang Festival - Festival Luang se koná tři dny . počínaje úplňkem dvanáctého měsíce buddhistického kalendáře. The Luang stupa byl původně hinduistický chrám, postavený v prvním století A.D. Ve třetím století A.D. se stal buddhistickým chrámem. Během své dlouhé historie musel být několikrát přestavěn a moderní budova byla postavena v roce 1566.

Uvnitř Že Luang je věřil být určité relikvie Buddhy. Chrám je pokryt zlatem a leží uprostřed Vientiane, hlavního města Laosu.

Během Festivalu Luang se buddhističtí mniši shromažďují ve stupe pro náboženské obřady. Dělají oběti, kadidlo, obracejí stúpu třikrát a dělají jiné náboženské rituály, které si zaslouží zásluhy. Na festivalu jsou také hudební a dramatické prezentace, kterých se účastní lidé i mniši.

Prosinec - 

2.12 National day - oslavuje vítězství proletariátu nad monarchií

 

 

Náhledy fotografií ze složky Places of Interest in Vientiane

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář